szakar123
Administrator
Dołączył: 17 Sty 2008
Posty: 294
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 6 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Częstochowa
|
Wysłany: Pią 19:27, 18 Sty 2008 Temat postu: Alternanthera reineckii J.H.Briguet (1899) |
|
|
SYNONIMY : Achyranthes reineckii Standley
POCHODZENIE : Rozprzestrzeniona w tropikalnych rejonach Ameryki Południowej. Typowymi miejscami porastania są bagna oraz brzegi rzek i jezior.
OPIS : Jest to roślina bagienna mocno się rozrastająca, znosząca okresowe zatopienie. System korzeniowy posiada wiązkowy z cienkimi delikatnymi korzeniami. Łodygi proste, stojące, długie do 30 cm i okrągłe. Liście rozmieszczone naprzeciwlegle krzyżowo, są proste, długości do 4 cm i szerokości do 1,5 cm, szeroko lancetowate z tępo zakończonym czubkiem, przy podstawie zwężające się, półsiedzące lub na bardzo krótkich ogonkach. Górna strona liścia od oliwkowozielonej do ciemnobrązowej rzadko czerwonawe, spód bladozielony lub czerwono malinowy z pierzastym unerwieniem. Na pędach nadwodnych tworzą się maleńkie białe kwiatki, w kącikach liści. Kwiaty zebrane w grupy 1-5 z czterema płatkami w koronie.
UPRAWA : Roślina dobrze rośnie w tropikalnej oranżerii przy temperaturze wody i powietrza 20-25°C. Można ją uprawiać w akwarium mającym niski poziom wody i w półzanurzonym stanie. Aby roślina mogła rosnąć pod wodą, nie chorując przez co najmniej rok, aklimatyzuje się ja zanurzając młodą roślinę na dłuższy czas. W głębi wody rośnie powoli lecz jest bardzo dekoracyjna. Ładna czerwonawą barwę liści uzyskujemy zwiększając intensywność i czas oświetlenia. Roślina łatwo rozmnaża się przez podział pędów, wyrastających od podstawy korzenia, oraz z liścia. Młode rośliny zaleca się hodować w warunkach bagiennych i dopiero po ukorzenieniu się i wytworzeniu liści przenieść do akwarium.
Obecnie rzadko spotyka się jej dziką formę, natomiast masowo rozmnażane są i wprowadzane do handlu bardzo barwne sztucznie wyselekcjonowane formy hodowlane.
Post został pochwalony 0 razy
|
|